Strukturēts elektroniskais rēķins — rēķins, kurš sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā (mašīnlasāmā) formātā, kas ļauj to automātiski un elektroniski apstrādāt.
Kāds ir e-rēķina datnes formāts?
Strukturēta e-rēķina datnes formāts ir XML (Extensible Markup Language). XML struktūra ir noteikta Latvijas nacionālajā standartā, un tai jāatbilst PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācijai.
Latvijas nacionālais standarts, ir pieejams LVS EN 16931-1:2017[1] – Elektroniskie rēķini. 1. daļa. Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis (piekļuvi standartam finansē Eiropas Komisija, un tas pieejams bez maksas).
[1] Standarts EN 16931 tika izstrādāts 2017. gadā un to pieņēma kā obligātu prasību ES dalībvalstu publiskajam sektoram.
Minētajā standartā izmaiņas 2020. gadā tika veiktas, lai to precizētu un uzlabotu. Tas bija tehnisks uzlabojums, nevis izdots jauns standarts, tādēļ tas neprasa obligātu pāreju uz jauno versiju, ja vien to nenosaka nacionālie vai Eiropas normatīvie akti.
E-rēķini sagatavojami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai standarta 2020. gada versijai, kas precizē 2017. gada standartu.
Kam jālieto e-rēķini?
E-rēķinu aprite attieksies uz valsts pārvaldi un Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, t. sk. fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, un pārējiem Grāmatvedības likuma subjektiem un Pievienotās vērtības nodokļa likuma subjektiem.
Kad e-rēķini jāsāk lietot obligāti?
Sākot ar 2025. gada 1. janvāri* – e-rēķini obligāti jāizmanto norēķinos starp valsts pārvaldi un uzņēmumiem jeb G2G (Goverment to Goverment), B2G (Business to Goverment) un G2B (Goverment to Business) segmentā.
Sākot ar 2026. gada 1. janvāri – e-rēķini obligāti jāizmanto norēķinos starp Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem jeb B2B (Business to Business) segmentā.
Noteiktās prasības neaizliegs Latvijā reģistrētam uzņēmumam sagatavot strukturētu e-rēķinu tādam uzņēmumam, kas nav reģistrēts Latvijas Republikā (darījuma pusēm savstarpēji vienojoties).
*Plašāka informācija apskatāma Valsts kases tīmekļvietnē.
Kad e-rēķini jānodod VID?
Sākot ar 2026. gada 1. janvāri, e-rēķinu datu nodošana Valsts ieņēmumu dienestam būs obligāta.
VID būs gatavs datus saņemt no Latvijas valsts vienotā portāla e-adrese, e-rēķinu pakalpojuma sniedzējiem un nodokļu maksātājiem.
Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) būs iespējams augšupielādēt tikai XML formāta e-rēķina datni (failu).
XML formāta e-rēķina datni Valsts ieņēmumu dienestam varēs nodot arī no grāmatvedības programmas, izmantojot API (ja grāmatvedības programmai izveidota integrācija ar Valsts ieņēmumu dienesta e-rēķinu API).