„DocLogix” svin savu 15 gadu jubileju.

Vai zinājāt, ka pirms 15 gadiem „DocLogix” vēsture aizsākās ar diviem programmētājiem entuziastiem, kuri strādāja ar lieliem IT projektiem un nekādi nevarēja saprast vienu lietu – kāpēc uzņēmumi investē miljonus „naudas pārvaldībā”, t. i., grāmatvedības sistēmās, uzņēmējdarbības vadības sistēmās, bet pilnīgi nerūpējas par savu intelektuālo īpašumu, respektīvi, informācijas pārvaldību?

Komanda uzsāka darbu ar vienu mērķi – piedāvāt uzņēmumiem risinājumu, kas tiem dotu iespēju radīt ērtu, elastīgu un efektīvu platformu dokumentu, uzdevumu un procesu pārvaldībai. Tā 1998. gadā radās pirmā „DocLogix” versija – tobrīd vēl bez nosaukuma. Piecus gadus vēlāk, 2003. gadā, tika nodibināts uzņēmums SAS „DocLogix”. Šobrīd „DocLogix” ir atzīts par labāko informācijas un dokumentu pārvaldības risinājumu Eiropā.

Bet ko mēs zinām par elektroniskajiem dokumentiem?

  1. 2015 gadā Latvijā tiek ieviests e-indekss, kas ir pirmā nacionālā līmeņa iniciatīva, kura ļauj valsts pārvaldes un pašvaldības institūcijām novērtēt to e-vides attīstību, lai noteiktu nepieciešamās pieejas un piedāvātu risinājumus efektīvākai attīstībai, kā arī noskaidrot citu iestāžu īstenotos labākos piemērus, tādējādi nodrošinot pieredzes apmaiņu un digitālās vides turpmāku attīstību. Latvijas e-indekss ir saņēmis Eiropas Publiskā sektora balvu Eiropas Labākās prakses sertifikātu kategorijā.
  2. Latvijā ir izveidota unikāla līdzdalības platforma manabalss.lv (kopš 2011. gada). Šī platforma ļauj ikvienam 16 gadu vecumu sasniegušam pilsonim ierosināt un elektroniski parakstīt iniciatīvu. Turklāt ikviena iniciatīva, kuru ir parakstījuši vismaz 10 000 pilsoņu, tiek izskatīta Saeimā.
  3. No 2011. gada novembra portālā www.latvija.lv ir pieejami trīs jauni e-pakalpojumi.
  4. 2011 gada martā Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ievieš un iepazīstina ar unikālu un novatorisku e-paraksta risinājumu interneta vidē – e-paraksta portālu www.eparaksts.lv.
  5. 2011 gada februārī Satiksmes ministrija izveido ekspertu darba grupu, lai izstrādātu elektroniskās balsošanas koncepciju, lai pilsoņi varētu balsot elektroniski.
  6. 2011 gada 28. janvārī tika paziņots, ka 2011. gada vasaras sākumā tiek plānota elektronisko identifikācijas karšu (eID) ieviešana. 1999. gadā tika izstrādāta pirmā eID karšu ieviešanas koncepcija, bet tā tika izbeigta saskaņā ar jaunākajiem Personu apliecinošu dokumentu likuma grozījumiem.
  7. 2009 gada 31. maijā LVRTC pārņem sertifikācijas pakalpojumu sniegšanu.
  8. 2010 gadā LVRTC sadarbībā ar „Itella Information” pilotprojektā sāk piedāvāt elektronisko dokumentu masveida parakstīšanas risinājumu, kas ļauj ļoti ātri, ar vienreizēju PIN koda ievadīšanu parakstīt lielu skaitu dokumentu. Jaunais pakalpojums vienā stundā ļauj elektroniski parakstīt pat 5500 dokumentu.
  9. Pirmais dokuments ar elektronisko parakstu Latvijā tika parakstīts gada 4. oktobrī. To veica Ministru prezidents Aigars Kalvītis, kurš ar e-parakstu parakstīja valdības gada 50. sēdes protokolu.
    Premjers arī saņēma pirmo e-paraksta viedkarti, kuru viņam pasniedza „Latvijas pasta” ģenerāldirektors Gints Škodovs.
  10. 2010 gada 22. jūnijā Uzņēmumu reģistrs reģistrē pirmo SIA, kurai reģistrācijas process noritēja pilnībā elektroniski. 2010. gada 1. decembrī Latvijā bija izsniegtas 29 083 e-paraksta viedkartes un 854 746 laika zīmogi.
  11. „Pieejams elektroniskais paraksts” (2007. gada beigās)

Valsts kancelejas tiesību aktu projekts „Elektronisko dokumentu aprite” (2008)

„E-paziņojumi” (2002), „e-pasūtījumi” (2006)

„Elektronisko dokumentu likums” (2002)

„Elektroniskas iepirkumu procedūras” (2002)

„E-rēķini”

  1. 2012 gada 3. jūlijā iznāk pirmā oficiālā „Latvijas Vēstneša” e-publikācija, izmantojot masveida dokumentu parakstīšanas iespēju ar drošu elektronisko parakstu – e-parakstu. Līdz tam laikraksta „Latvijas Vēstnesis” oficiālā publikācija bija pieejama vienīgi drukātā formā. Ar e-parakstu iespējams nodrošināt e-publikācijas tiesisko noteiktību un tagad tai ir tāds pats juridiskais spēks kā drukātajai.
  2. 2015 gada novembrī ar e-parakstu parakstīto dokumentu skaits pārsniedza desmit miljonus. Šo dokumentu parakstīja „Latvijas Valsts mežu” darbinieks.
  3. Uzņēmumos 95% informācijas ir papīra formātā.
  4. Uzņēmumi, kas izmanto elektronisko parakstu, noslēdz par 17% vairāk darījumu un uzrāda par 41% lielāku ienākumu pieaugumu gadā.

 

Avots: 

  1. https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/eGovernment%20in%20Latvia%20-%20February%202016_18_00_v1_00.pdf
  2. https://www.lvrtc.lv/history-of-esignature.html